The DE1B3KX471KA4BL01 is a Safety Standard Certified Ceramic Cap.
Parametrics
DE1B3KX471KA4BL01 absolute maximum ratings: (1)Temperature Char : B, ±10%; (2)Capacitance: 470pF; (3)Capacitance Tol: ±10%; (4)Safety Standard Certified Type: X1,Y1: AC250V(r.m.s.).
Features
DE1B3KX471KA4BL01 features: (1)Body Diameter D: 8mm max.; (2)Body Thickness T: 7.0mm max.; (3)Lead Spacing F: 10.0mm±1.0mm; (4)Lead Diameter θd: 0.6mm ±0.05mm; (5)Coating Extension e: Up to the end of crimp.
Diagrams
| Image | Part No | Mfg | Description |  |
Quantity | ||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
 DE1B3KX471KA4BL01 |
 Murata |
 Ceramic Disc Capacitors 470pF 250Volts 10% |
 Data Sheet |
Quantity | ||||||||||||
 DE1B3KX101KA4BL01 |
 Murata |
 Ceramic Disc Capacitors 100pF 10% |
 Data Sheet |
 DE1B3KX101KB4BL01 |
 Ceramic Disc Capacitors 100pF 250Volts 10% |
 DE1B3KX101KB5B |
 DE1B3KX101KN4AL01 |
 DE1B3KX151KA4BL01 |
 Ceramic Disc Capacitors 150pF 10% |
 DE1B3KX151KB5B |
 Ceramic Disc Capacitors 150pF 250Volts 10% |