The ELXV6R3ELL222MJ30S is a miniature aluminum electrolytic capacitor.
Parametrics
ELXV6R3ELL222MJ30S specifications: (1)Category Temperature Range: -55 to +105℃; (2)Rated Voltage Range: 6.3 to 100Vdc; (3)Capacitance Tolerance: ±20% (M); (4)Leakage Current: I=0.01CV or 3uA, whichever is greater. Where, I : Max. leakage current (MA), C : Nominal capacitance (uF), V : Rated voltage (V); (5)Low Temperature Characteristics: Capacitance change △C (-55℃ /+20℃) 0.7min; Max. impedance ratio (-55℃ /+20℃), 3max.(6.3Vdc : 4max.).
Features
Diagrams
ELXV6R3ELL222MJ30S dimensions
ELXV100ELL102MJ20S
ELXV100ELL102MJ20S
United Chemi-Con
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 1000UF 10V
Data Sheet
ELXV100ELL152MJ30S
ELXV100ELL152MJ30S
United Chemi-Con
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 1500UF 10V
Data Sheet
ELXV100ETD102MJ20S
ELXV100ETD102MJ20S
ELXV101ELL181MK30S
ELXV101ELL181MK30S
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 180UF 100V
ELXV160ELL681MJ20S
ELXV160ELL681MJ20S
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 680UF 16V
ELXV101ELL271MM20S
ELXV101ELL271MM20S
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 270UF 100V